Jesteś przedsiębiorcą ze świetnym pomysłem na inwestycję. Twój pomysł wymaga jednak uzyskania decyzji środowiskowej. Inwestujesz w raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowiska, a następnie składasz kompletny wniosek o jej wydanie. Postępowanie trwa, inwestycja uzyskuje uzgodnienie regionalnego dyrektora ochrony środowiska („RDOŚ”) oraz pozytywną opinię inspektora sanitarnego.
Społeczeństwo coś marudzi, ale nie jest źle.
Wydanie decyzji środowiskowej wydaje się kwestią czasu.
Nie możesz uwierzyć kiedy organ prowadzący postępowania wbrew pozytywnym stanowiskom organów uzgadniających odmawia wydania decyzji.
Nie rozumiesz co się stało.
W urzędzie niejednokrotnie słyszałeś, że postanowienie RDOŚ jest wiążące.
Czy jest zatem możliwa odmowa wydania decyzji środowiskowej w przypadku pozytywnego postanowienia uzgadniającego RDOŚ?
Niestety tak.
Wiążące, ale nie do końca…
Postanowienie uzgadniające wydane przez RDOŚ jest wiążące dla organu wydającego decyzję środowiskową, ale nie w dosłownym znaczeniu.
Sądy administracyjne w swoich orzeczeniach wyjaśniają, że wiążący charakter polega na niemożliwości wydania decyzji środowiskowej w sytuacji gdy RDOŚ odmówi uzgodnienia (tak np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. IV SA/Po 1214/13).
Krótko mówiąc (a raczej pisząc), w przypadku gdy RDOŚ odmówi uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia, organ prowadzący postępowanie jest zobowiązany odmówić wydania decyzji środowiskowej.
Tym samym, odmowa uzgodnienia przez RDOŚ to w praktyce odmowa decyzji środowiskowej.
Podobna zależność nie zachodzi jednak w przypadku wydania przez RDOŚ pozytywnego uzgodnienia.
W takiej sytuacji, organ prowadzący postępowanie nie jest zobowiązany do wydania decyzji środowiskowej tj. nadal może odmówić jej wydania.
Co dalej?
Nie oznacza to, że organ prowadzący postępowanie może swobodnie, według własnego uznania, odmówić wydania decyzji środowiskowej (chociaż i z takimi przypadkami miałam do czynienia).
Uzgodnienie RDOŚ powinno być wzięte pod uwagę, a w przypadku odmowy wydania decyzji środowiskowej, uzasadnienie powinno wyjaśniać powody takiej odmowy.
I tutaj tkwi klucz do podważenia zasadności odmowy wydania decyzji środowiskowej w przypadku, gdy RDOŚ pozytywnie uzgodnił inwestycję.
Żeby bardziej skomplikować sytuację, od 1 stycznia 2018 r. pojawi się jeszcze jedno uzgodnienie tzw. ocena wodnoprawna, ale to temat na odrębny wpis.
Joanna Kwaśny-Krajewska
radca prawny
Photo by Jose Aragones on Unsplash
***
Definicja stron postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej – będzie przełom?
1 stycznia 2018 r. wejdzie w życie nowe prawo wodne, które w istotny sposób zmienia dotychczasowe zasady gospodarowania wodami, jak również wprowadza istotne zmiany w procedurze oceny oddziaływania.
Czy będą to dobre zmiany? [Czytaj dalej…]
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/ochronasrodowiskawinwestycji.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }